Stel een vraag

Met het formulier hier onder kunt u contact op nemen met boekwinkel de liefdevolle.


 

Jaspers, Karl - De schuldvraag

De vraag gaat over de volgende titel:

Afbeelding: Jaspers, Karl - De schuldvraag
Schrijver: Jaspers, Karl
Titel: De schuldvraag
ISBN: 9789024442959
Uitgever: Boom
Bijzonderheid: 2022, 144pp, paperback. COMPLETE NIEUWSTAAT
Prijs: € 18,05
€ 3,95
Meer info In 1946 verschijnt het essay De schuldvraag, waarin Karl Jaspers de Duitse lezers confronteert met de misdaden van het nationaalsocialistische regime. Kan men spreken van een collectieve schuld? En wat betekent dat voor individuele schuld?

Jaspers betoogt dat het concept van collectieve schuld de discussie zozeer naar een abstract niveau trekt dat het niet meer mogelijk is de schuldvraag op een eerlijke manier te beoordelen. Hij stelt hier vier concepten van schuld tegenover: criminele schuld als gevolg van schendingen van de wet; politieke schuld van staatslieden, waarvoor de burger medeverantwoordelijk is; morele schuld, die voortkomt uit psychologische verschijnselen zoals zelfbedrog; en metafysische schuld, die ieder mens medeverantwoordelijk maakt voor het kwaad en het onrecht in de wereld.

Historicus Frits Boterman schetst in zijn inleiding de historische context waarin Jaspers’ boek verscheen. In haar nawoord onderzoekt filosofe Jannah Loontjens wat we vandaag de dag kunnen leren van De schuldvraag. Jaspers’ schuldconcepten zijn immers niet alleen van toepassing op de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog, maar bieden ook lezers van nu belangrijke inzichten in de problematiek van collectieve en individuele verantwoordelijkheid.

Karl Jaspers (1883-1969) was een Zwitserse psychiater en filosoof. Hij geldt als een van de belangrijkste vertegenwoordigers van de existentiefilosofie. Zijn denken is sterk beïnvloed door Kant, Kierkegaard en Nietzsche. Jaspers’ communicatieve opvatting van existentie, gebaseerd op solidariteit en pluraliteit, heeft veel invloed gehad op zijn leerling Hannah Arendt.

‘Het is zo makkelijk op basis van emoties stellige oordelen te vellen; het is moeilijk je iets rustig voor de geest te halen. Het is makkelijk met onverzettelijke standpunten de communicatie af te breken; het is moeilijk onophoudelijk voorbij beweringen door te dringen tot de grond van de waarheid. Het is makkelijk een mening te huldigen en daaraan vast te houden, om jezelf van verder nadenken te ontslaan; het is moeilijk stap voor stap vooruit te komen en nooit iemand ervan te weerhouden verder te vragen.
We moeten de bereidheid tot nadenken herstellen. Daarbij hoort dat we ons niet laten meeslepen door gevoelens van trots, van wanhoop, van verontwaardiging, van koppigheid, van wraak, van minachting, maar dat we die gevoelens opschorten en kijken wat er echt aan de hand is.’
Boek bekijken

de liefdevolle uit Hoogezand

particulier

Logo de liefdevolle

BEZIE OOK UW SPAMBOX AUB
Ik ben heel lang een verkoper geweest op bol.com onder de naam van "de liefdevolle" en nu dus alhier op boekwinkeltjes.
Bezoekers uit België dienen rekening te houden dat boekverzending duurder is. Met DPD kost het 8,40€ pakketpost.
COMMUNICEER AUB. PAS NA BETALING WORDT HET BESTELDE OPGESTUURD. VERNEEM IK BINNEN 4 WERKDAGEN NIETS VAN U DAN NEEM IK AAN DAT U GEEN INTERESSE MEER HEEFT EN WORDT DE BESTELLING GEANNULEERD.

De verkoper zal binnen 3 werkdagen contact met u opnemen om de koop verder af te handelen.